chs z podhradí loket







Převzato z webu www.klubmorcat.cz, napsal Jan Ptáček.

Bydlení je hra

Morčátko stejně jako člověk, musí mít svůj domov, aby mělo kde bydlet. V přírodě je pro morčat jejich domovem určité teritorium, které obývají, u chovatele je jejich domovem ubikace.

Pro morče můžeme pořídit klec. Klec by měla být dostatečně velká a prostorná. Hodně záleží, kolik má být v kleci umístěno morčat. Největší klece jsou dlouhé 120 cm. Je zbytečné kupovat morčeti klec, která má patra, protože morče nešplhá jako potkan nebo křeček. Výhodou klece je dobrá větratelnost a také způsob lezení do klece - ze strany a ze shora. Nevýhodou je, že pokud dojde k honičce morčat, je všude plno hoblin a pokud je klec umístěna v průvanu, může morče nachladnout. Takže pokud se nám klec nezdá můžeme pořídit plastbox. Do plastboxu se leze většinou ze shora. Výhodou je, že na morče tolik „netáhne" tudíž menší šance na chronická onemocnění. Další výhodou je, že pokud dojde k honičce, hobliny z plastboxu nevylítají. Nevýhodou je špatná větratelnost. Dále můžeme morčeti pořídit akvárium.

V poslední době často chovatelé morčat pořizují pro své morčecí miláčky bydlení ze dřeva ať už venkovní kotec nebo domácí kotec. Nejlepší způsob je si naplánovat jak by jsme si bydlení představovali a také sehnat nezbytné součástky, aby nám to drželo. Dřevo (my jsme použili dřevotřísku) si můžete nechat podle vaší představy nařezat v některém z větších obchodů s tímto materiálem např: Hornbach. Neměli bychom zapomenout na různé šroubky a profily, které se nám budou hodit. Pak je také dobré objednat sklo, které si můžete nechat udělat na míru ve sklenářství. My máme sklo vysoké 25 cm a morčata přes něj ještě nikdy nepřeskočila a sklo máme umístěné právě v tomto profilu. Na dno, aby neprosakovala moč, jsme vyřízli lino a okraje jsme udělali 5 cm vysoké. Je, ale právě spousta způsobu jak dno udělat. Můžeme vykachlíčkovat nebo dát jiný materiál. Pokud je kotec venku, vpředu není sklo, ale pletivo. Nedáváme žádné jemné pletivoprotože by ho morčata a nebo kuna mohla rozkousat.


Pokud vlastníme zahradu, můžeme si vyrobit venkovní výběh, aby byla morčátka přímo u zdroje žrádla. My máme ohrádky dvě. Jedna je nekrytá a proto vždy někdo musí hlídat, aby morčátka neutekla a nebo, aby nám je nesežral kocour. Výhodou této ohrádky, je její délka. Okolo 10 metrů. Pak máme jednu menší ohrádku, ta už je i zastřešená a morčátka tam mohou být i bez dozoru.

Výbava:

V každé morčecí ubikaci, bychom měli mít nějakou výbavu. Něco si můžeme koupit, něco můžeme vyrobit.


Pítko- do pítka dáváme morčeti vodu. Pítka jsou většinou v několika velikostech, takže si stačí vybrat tu ideální velikost. Většina pítek je uzavřena kuličkovým ventilem a neměla by tedy prokapávat. Ze své vlastní zkušenosti vím, že velmi často pítka kapou a je tedy potřeba vybírat důkladně.

Miska- můžeme používat na suché krmení a nebo na vodu, ale v tomto případě to moc nedoporučuji, protože v misce s vodou jsou hned hobliny a brzo je tedy miska znečištěná. Miska se proto hlavně hodí pro suché krmení. Misku by jsme měli vybrat větší a těžší, aby jí morčátka nepřevrhla. Existují také závěsné misky, které zavěsíme na klec nebo do ubikace.

Jesličky na seno- jsou proto, abychom do nich dali seno. Morče se k senu nedostane a neznečistího, tak, kdyby seno leželo na zemi a morče by přes něj běhalo. Občas se může stát, že morče vleze do jesliček na seno, dělávají to hlavně miminka, protože jsou malá a vejdou se tam.

Koule na seno a salát- můžeme zavěsit do ubikace a fungují na podobném principu jako jesličky na seno. Existují v několika druzích, jedny jsou menší, druhý jsou větší. Občas můžeme na kouli najít i zvoneček, morčátko to potěší, majiteli již o půlnoci méně.

Domeček- můžeme dát morčátku nebo nemusíme. Záleží na nás. Mě samotnému připadá, že domeček morčátko hodně izoluje od prostředí, takže nemusí být tak zvyklé na majitele. Domečků je na trhu nepřeberné množství. Pokud jsme zruční, můžeme si domeček vyrobit sami.

Trubka na prolézání- morčata mají ráda prolézání trubkami, takže jim tuto radost můžeme dopřát. Měli bychom myslet na to, že trubka musí být dostatečně velká, aby se někde morče nezaseklo a nehrozilo udušení. Ideální rozměr je okolo 12 cm. Morčátka se také rádo v trubkách schovává a nebo jen tak prolézá.

Záchod- je dobrá věc, protože pokud morče bude kadit hlavně do záchoda, nebudeme muset tolik čistit ubikaci a ušetří to čas i peníze. Záchod dáme na místo, kde se nejčastěji morčátka vyskytují. U každého morčátka je to individuální, jestli si oblíbí záchod nebo ne. Některá morčátka dokonce v záchodě odpočívají. Záchody nalezneme v několika různých barvách.

Květináč- některá morčátka s oblibou šplhají na nějaké vyvýšené místo odkud mají rozhled. Pokud máme ubikaci se sklem, morčátka často šplhají na sklo. S osobní zkušenosti můžu říct, že morčátka na květináč vyloženě kašlou a že si radši hledají jiný druh zábavy.

Dlaždice- má podobné využití jako květináč a v létě ráda morčátka lehávají u dlaždice, protože je chladí.

Pelíšky- jsou dnes hojně využívané při chovu bezsrstých morčat, protože je v pelíška teplo a měkko a bezsrstá morčátko ho s oblibou využívají. Nemusí to však být jen bezsrstá morčátka, dají se využít i u normálních klasických krátkosrstých morčat nebo i u dlouhosrstých morčat.

Lehátka- věc, kterou u nás doma, mají v oblibě téměř všechna morčátka. Dají se buď vyrobit a nebo koupit v různých obchodech. Jednoduchým přehozením ručníku v mezi plastovým dnem klece a mřížemi vznikne pro morčátka super místo pro ležení. Dále pokud zrovna nevlastníme klec, dají se koupit lehátka už vyrobená, která se dají zavěsit pomocí karabin za očka v ubikaci. My jsme si vyrobili konstrukci lehátka s tvrdšího drátu a ohýbali ho do tvaru lehátka. Pak se na lehátko ušila látka a natáhlo se to. Morčátka to velice s oblibou používají a dokonce lezou i dovnitř látky, protože má dvojitou vrstvu. Buď můžou ležet nahoře a nebo uprostřed a mají tam pohodlí (viz foto). U nás občas dochází k šarvátkám o to, kdo bude spát v lehátku.

Podestýlka:

Když už máme vybraný typ bydlení a všechno kolem, je nutné něco dát, po čem morčátko bude chodit, tedy nějakou podestýlku. Pokud se podíváte do nějakého lepšího zverimexu, zjistíte, že podestýlek je nepřeberné množství. Jakou podestýlku si, ale vybrat.

Hobliny- jsou ideálním řešením. Nesmí to však být piliny, které příliš práší a tedy mohli by způsobit morčeti problémy s dýchacími cestami. Nesmí to být ani prašné hobliny. Rozdíl mezi pilinami a hoblinami je jednoduchý. Piliny vznikají při řezání dřeva, hobliny, když se dřevo hobluje. Používáme proto hobliny. Ty se dají sehnat buď u truhláře a nebo koupit ve zverimexu. Nedoporučuji kupovat hobliny s vůněmi. Nemusí to být morčátkům příjemné.

Sláma- není většinou dobrým řešením. Sláma nesaje a kus slámy, by se mohl morčeti zapíchnout do oka. Slámu můžeme dávat, když máme morčátka venku v zimě. Je to dobrý izolační materiál.

Kukuřičná vřetena- máme dva typy. Jemné a hrubší. Vyzkoušel jsem obě dvě a dával jsem je pod hobliny. Sají více než hobliny, jsou z přírodního materiálu a vůbec nepráší.

Cat's best- lisované dřevěné válečky. Jsou bezprašné, tvrdé a jsou dražší než hobliny a kukuřičná vřetena o to lépe sají. Dávám je pod hobliny, protože, můžou způsobovat močátkům otlaky. Sají velice dobře a rozpadají se. Jsou dva druhy. Jeden pro papoušky, králíky, morčata, potkany, křečky apod. a poté je jen na kočky. Ten pro morčata je v modrém balení, ten pro kočky je v červeném balením. Kupujeme samozřejmě ten pro morčata.

Asan- ekologické stelivo vyrobené z lisovaného papíru. Výborně saje, drží pach a je poměrně drahý.


Přehled podestýlek

Hobliny

hobliny.jpg

Buničná podestýlka - Asan

asan.jpg

Dřevěné válečky - Cat´s best

devn_vleky.jpg

Kukuřičná vřetena

kukuin_vetena.jpg

Teď bychom měli vědět vše o tom jak morčátko ubytovat.

Péče

    Když morčátkům zajistíme bydlení, ve kterém budoumoci bydlet, budou mít co jíst, měli bychom také vědět, jak správně pečovat o morče, jak mu stříhat drápky, jak ho dle potřeby vykoupat a mnoho dalšího, které je nutné proto, aby bylo právě to Vaše morčátko spokojené a cítilo se u vás dobře.

    Morčata potřebují dodávat energii stejně jako jiné organismy. Energie se získává z potravy. A jsme u nejoblíbenějšího tématu morčete a tím je jídlo. Někdy můžeme pozorovat, jak morčata labužnicky jedí. Sám si myslím, že morčata si potravu vychutnávají a nejsou uspěchaní jako někteří lidé. V tomto článku se dozvíte spoustu všedních, ale i zajímavých informacích o tom co morčata jedí.

Co jedí morčata v přírodě ?

    V přírodě se morčata živý různimi výhonky, listmi, bobulemi a také trávou. Zuby si v přírodě obrušují o kmeny stromů. Je tedy vidět, že v přírodě morčata nestrádají. Jdeme se tedy podívat na to co jedí morčata v zajetí.

Důležité: VITAMIN C

    Morče, stejně jako člověk si neumí vytvářet vitamín C a proto ho musí přijímat z potravy. Každý den by mělo dostat okolo 20 mg vitaminu C, březí samičky dvakrát víc. Vitamín C mohou dostávat morčata v potravě (např: : paprika, pertželová nať, kiwi, citron, pomeranč, šípek) a nebo vitamín C v tabletách nebo kapky, které se dají rozpustit ve vodě. U potravin, které obsahují vitamín C jsem zmínil šípek. Morčatům také můžeme vařit šípkový čaj, zatím u nás neozkoušeno. Pokud je vitamínu C přebytek vyloučí se močí.

Při nedostatku vitamínu C se může objevit nemoc - hypovitaminoza. Morčata mají špatnou, matnou srst, špatně se pohybují a můžeme to poznat také, že se morčátku tvoří na čumáčku stroupky.  Léčí se to podáváním vitamínu C.

1) Voda

Voda je důležitá látka, která nesmí chybět. Voda by měla být česrtvá a hlavně v létě každý den měníme. Přes zimu, kdy je málo vitaminu, můžeme přidávat do vody vitamín C ve formách rozpustných tablet nebo kapek. Vodu můžeme umístit buď to do napáječky a nebo do misky. Miska je ovšem nevýhodná v tom, že morčátko brzo vodu znečistí a je nutné měnit častěji obsah misky.

2) Seno

Seno je důležité pro trávení, protože obsahuje nestravitelnou složku - vlákninu. Vláknina pomá pohybu potravy ve střevech a také vstřebává vodu. Seno by mělo mít morče každý den. Buď ho můžeme dát na zem, ale tam se může brzo znečistit. Dobré je ho dát do jesliček a nebo do koulí na seno. Morčata z jesliček seno vytahují a seno se nepodupe. Pokud máme zahardu, třeba jako já, můžeme si seno nasušit vlastní. Pokud, ale zaharadu nemáte je nutné seno kupovat. Buď ve zverimexu a nebo v jiných obchodech. Musíme dávat pozor, aby seno nebylo zapařené nebo shnilé. Nikdy nekupujeme seno, které je v zeleném obalu. Zde nepoznáme, jestli je seno v pořádku nebo ne.

K senu můžeme také podávat různé bylinky, hlavně v zimě, kdy je nedostatek vitamínu C v potravě. Vlastní zkušenost mám s kopřivama, které od jara do podzimu trhám a suším a potom podávám morčatům.

3) Suché směsi

V obchodech můžeme narazit na spoustu různých směsí. Buď si můžeme koupit směs hotovou a nebo koupit si jednotlivé složky a směs si smíchat doma. U nás doma morčátkům chutnají vojtěškové granule (pozor ! vojtěška nadýmá, proto podáváme jen v omezeném množství), granule, hrachové a kukuřičné lupínky, oves a slunečnicová semínka. U slunečnicových semínek by jsme měli dávat pozor, protože jsou hodně tučná a morčata, by mohla po nich tloustnou. Podáváme proto v omezeném množstí. Slunečnicová semínka také mají vliv na srst. Chovatelé králíku dávají svým králíku v době linání do suchého krmení právě slunečnicová nebo lněná semínka. Dále morčátkům chutnají sušenky delikan de lux, po kterých se opravdu mohou morčátka utlouct.

Přehled suchého krmení

Vojtěškové granule

vojtkov_granule.jpg

Granule

granule.jpg

Oves

oves.jpg

Kukuřičné lupínky

kukuin_lupnky.jpg

Delikan de lux sušenky

delux.jpg


Morčata patří mezi hlodavce a těm dorůstají neustále zuby. Proto je nutné mít něco na čem si morčátka zuby obrušují. Můžeme jim podávat suchý chléb, větvičky z ovocných stromů a různé vápencové kostky, které obsahují vitamíny a stopové prvky.

4) Zelenina, ovoce a jiné zelené krmení

Dostáváme se k tomu nejhlavnějšímu, to co baští morčátka nejraději. tato strava je pro morčata důležitá, jak už jsme psali výše, protože obsahuje vitamín C.

Zelenina: mrkev, okurka, salát ledový a hlávkových ( zde musím dávat pozor, aby nedošlo k nafouknutí), paprika  červená, zelená, žlutá), řepa, petržel (hlavně nať), brokolice, špenát , rajčata aj.

Ovoce: jablko, meloun, pomeranč, mandarinka, citron (některá morčata tyto kyselé věci moc nemusí), kiwi, hrušky (v menší míře, můžou způsobit plynatost) aj.

Nevhodné pro morčata: Syrové fazole

V létě, pokud máme zaharadu nebo máme místo, kde můžeme morčatům potravu natrhat, morčata to určitě potěší. Nikdy by jsme neměli trhat trávu v místech u silnice, tam, kde jsou továrny a také tam, kde se venčí psi. Pokud máme zahradu, můžeme morčeti vyrobit ohrádku, ve které se může samo napást a sníst trávy kolik chce.

Vhodné: smetanka lekařská (pampeliška) - morčata ji mají opravdu v oblibě, jitrocel, psárka, různé trávy apod.

Méně vhodné: jetel plazivý, vojtěška (může nadýmat)

Nevhodné (jedovaté): břečťan, narcis, hyacint, bledule, bolehlav, zlatý déšť aj.

Jak často krmit morče ?

Morče krmíme každý den 2-3 x denně ( ráno, odpoledne, večer ) a to v pravidelnou dobu. Morčata si na to již zvyknou a budou vědět, že v tuto dobu mají dostat najíst a budou se jídla dožadovat. Strava pro morčata by měla být pestrá a neměla by být jednotvárná. Morčata by měla mít vždy dostatek vody a sena.

Možná se to některým z Vás bude zdát divné, ale je to tak. Chovatelé co chovají doma morčata si mohou všimnout, že morče pojídá svůj vlastní trus. Možná utrousíte poznámky jako, že je morčátko "prasátko" a že se tohle nedělá. Právě naopak. Morčata mají jeden druh výkalu, který se liší od toho druhého - normálního, kterého vidíme v ubikaci. Tento typ trusu, který morče jí, většinou v ubikaci nenajdeme. Proč ho vlastně jí ? Protože tento trus obsahuje vitamíny B a K, nestrávenou vlákninu aj.

Nemoci

Ne vždy jsou morčata zdravá a zde bych chtěl uvést pár nemocích, které souvisí jídlem. A také bych zde chtěl na pár věcích upozornit.

Průjem

Průjem bývá častým problémem a může být způsoben vodnatou stravou, trávou a nebo prvokama. Pokud zjistíme, že má morče průjem (zalepená srst na zadku, mazlavá stolice), nasadíme dietu, která bosahuje jenom seno a vodu. Občas se může stát zvláště v létě, kdy morčatat jedí trávu, že mohou mí kašovitější stolici. Během dvou dnů, při dietě by se měla stolice vrátit do normálu. Pokud je, ale morče apatické, leží a průjem je více vodovitější, měli bychom navštívit veterináře, který může nasadit lečení. Při léčení můžeme podávat neslazený černý čaj a nebo čaj heřmánkový. Morčeti můžeme dát injekční stříkačkou bez jehly černé uhlí.

Opakem průjmu je zácpa. Při zácpě musíme dávat morčeti potraviny, které začnou působit na střeva a aby se morče vyprázdnilo ( seno, rostliný olej).

Pokud je morče nemocné (nemusí to být zrovna s trávicím traktem) a morčeti jsou podávana antibiotika, měli bychom myslet na to, že k antibiotikům musíme podávat probiotika. Antibiotika usmrcují všechny mikroorganismy včetně střevních mikroorganismů, který zajišťují rozklad potravy. Proto musíme dodávat morčatům ve formě probiotik- např. Hylak forte, probican pasta, actimel (neslazený).

1) Péče o srst

Péče o srst se liší podle plemene. Péči o srst můžeme rozdělit na dvě kategorie: 1) Česání 2) Koupání

 Česání:

Česání u morčat se liší podle toho, zdali jsou morčata krátkosrstá, dlouhosrstá nebo bezsrstá.

Na krátkosrstá morčata postačí kartáč na děti, který se dá koupit v různých barvách, v jakémkoliv supermarketu. Menší vyjímkou jsou morčata plemene rex, americký teddy a švýcarský teddy, kde bychom měli více pečovat o srst a srst protrhávat. Protrháváním odumřelé srsti docílíme souměrné srsti po celém těle a její zahuštění. U krátkosrstých morčat nemusíme věnovat každodení péči česáním, ale na druhou stranu, česáním se zbaví srst odumřelých chlupů, různých šupinek apod.

Dlouhosrstá morčata už potřebují péči o srst o poznání více. Ovšem najdou se zde vyjímky, které se nečešou. Mezi tyto vyjímky patří plemena merino, texel a alpaka. Zde je cílem mít co nejkudrnatější srst a česáním by jsme z alpaky udělali peruánce, proto se tyto plemene téměř nečešou. Moc často se prý nemají česat plemena s vírky na kyčlích, kde by mohlo docházet k posunu vírků. Plemena šelite a coronet je důležité česat, aby se v srsti netvořili žmolky a dredy. Proto pokud chcete morčátko na mazlíčka a toužíte po česání, pořiďte si šeltii nebo coroneta. U dlouhosrstých morčat, pokud bude srst dlouhá, můžeme také morče ostříhat.

Morčata bezsrstá, tedy plemena skinny a baldvin se téměř česat nedají. Baldvina můžete česat do doby než mu začne srst opadávat a skinnimu můžete česat tak maximálně zbylé chlupy na čumáku. U baldwinů, když opadává srst, tak se může stát, že se srst bude hromadit např: u víčka, je dobré opatrně odstranit namočenou tyčinkou.

Koupání:

Koupat můžeme všechna plemena morčat. Dlouhosrstá morčata obvykle potřebují větší péči o srst, než morčata krátkosrstá. U bezsrstých morčat má koupání také svůj účel, neboť  se takto očistí srst od šupinek a jiných nečistot, která na kůžu ulpívají. Při koupání musíme dávat pozor, aby nám morčátka nenachladla, hlavně zimě, kde by jsme srst měli pořádně vysušit fénem, v létě při velkých vedrech je i pro morčátka úlevou, když jsou mokrá a na sluníčku uschnou, ale měli bychom myslet na to, že by měli mít možnost se schovat do stínu, pokud by jim vadilo sluníčko. Na trhu je nepřeberné množství šamponů určené jak na černou nebo bílou srst nebo úplně obyčejné šampony na jakoukoliv srst. Na morčata by jsme měli používat jemnný šampon- šampon na štěňata, koťata a nebo je na trhu šampon určený přímo pro hlodavce. 

Jak vykoupat morče ?

Měli bychom nejprve připravit všechny potřebné věci. Šampon, ručník, kterým morče utřeme, fén, lavor pokud nebudeme koupat morče v umyvadle. Voda by neměla být horká ani studená, měla by být akorát.

Do umyvadla, kde je vlažná voda, dáme morče, dáváme pozor, aby nám morče vodu nepilo a ani se mu nedostala do očí, uší a nosu. Morče nejprve pořádně umyjeme vodou. Poté dáme na morče šampon, kterým ho pořádně  umyjeme. Zase, zde dáváme pozor, aby se šampon nedostal do očí, určitě víte, jak to pálí, když se dostane šampon do očí. Pokud by se tak stalo otřeme morčeti oči optalhmo septonexem. Pokud je morče umyté šamponem, pořádněho opláchneme od šamponu, aby na něm nezůstal někde šampon a morče nesvědila srst. Když je morče důkladně umyté, vezmeme si ho na osušku a tam ho pořádně usušíme a vyfénujeme. Morčátko je čisté a voňavé.

Parazité: 

Občas se nám může stát, že na naše morčátko naskáčou nějaké ty potvůrky. Můžou přijít s novým jedincem a nebo se senem či hoblinami. U morčat se nejčastěji vyskytují všenky. Všenek se zbavíme antiparazitním sprejem. Můžeme použít arpalit neo, který je ve třech různých variantách. Arpalit neo spray (modré balení), Arpalit neo pěna (růžové balení) a Arpalit neo mechanický rozprašovač (zelené balení). Případně můžeme použít i jiné spreje proti parazitům. Tímto způsobem můžeme ošetřovat i mláďata, která půjdou k novému majiteli. Dále může morče chytnout plíseň- léčba je zdlouhavá. Léčíme imaverolem popř. canestenem nebo mykoseptinem. Další potvůrkou je svrab (zákožka svrabová), která se léči přípravkem ivomec. I plísně a svrabu by jsme měli myslet, na to, že je to přenosné na člověka a tudíž, by jsme měli dodržovat hygienu.

2) Péče o drápky

Morče ve své přírodě běhá po různých kamenech a na nich si obrušuje drápky. Morčátku také můžeme poskytnout kámen na obrušování, ale morčeti většinou budou drápky přerůstat. Je potřeba drápky stříhat. V obchodě s chovatelskými potřebami, můžeme koupit speciální nůžky na drápky a nebo můžeme použit nůžky na nehty. U morčat se světlým pigmentem, jde vidět cévka dobře a tedy vidíme, kde morčeti zastřihnout drápek. U morčat s tmavým pigmentem, to lze vidět špatně, proto musíme být opatrný. Raději stříháme míň, ale častěji. Pokud by se nám stalo, že jsme omylem střihli do cévky, přiložíme na krvácející drápek tampon a krvácení se brzy zastaví. Pokud by jsme morčatům drápky nestříhali, přerůstali by, překrucovali by se a morčátku by vadili v pohybu.

3) Péče o oči a uši

O oči a uši není třeba moc pečovat. Pokud vidíme, že morčeti teče z očí nebo tam má "ospalky" vytřeme oči borovou vodou nebo optalhmo-septonexem. O uši pečujeme hlavně před výstavou, kde je potřeba vyčistit ušní maz, zde dáváme pozor, abychom morče někde nezranili. Ušní maz můžeme vyčisti vatičkou na špejli namočenou v dětském olejíčku.

4) Péče o zuby

Morčata jsou hlodavci a zuby jim neustále dorůstají. Proto je nutné jim dávat něco na obrušování zubů viz: potrava. Občas by jsme měli kouknout na hlodáky, zda nepřerůstají a v případě, že jsou hlodáky delší než mají být, zajdeme raději k veterináři, který je odborně zkrátí. Na stoličky nevidíme. Občas se může stát, že v zubech ulpí nějaká ta špína. Většinou se to morčátkům povede vyčistit samo, ale když ne, můžeme pomocí páratka zuby očistit.

5) Péče o mazovou žlázku

Každé morče má na konci hřbetu u zadku mazovou žlázu, která má za úkol produkovat maz. Většina morčat si mazovou žlázku  umí vyčisti sama, starší morčata si jí nemusí vyčistit. Maz má většinou nahnědlou až načernalou barvu. Pomocí vatičky na špejli a dětského olejíčku důkladně vyčistíme.

6) Péče o starší samce

Starším samcům se může v oblasti análního otvoru hromadit zbytky trusu a mohou se zde ulpívat hobliny. Mladí samci si to dokážou vyčistit sami, starší již nikoliv. Je proto dobré pravidelně tuto oblast čistit. Umývám většinou vlažnou vodou a aby se to lépe mylo, použiji dětský olejíček na zjemnění.

Pokud budeme o morčátko pečovat s láskou, odmění Vás zažitky na které budete ještě dlouho vzpomínat. Při dobré péči se může morčátko dožít i uctihodného věku.

 
Další a další podrobnosti o morčátkách naleznete zde....

* morče Loket *



ceske suvenyry loketGalerie historických pohlednic Loket